5 listopada 2013 r. odbyło się w bibliotece spotkanie autorskie z Jakubem Poradą – dziennikarzem, od 2001 r. związanym z TVN24, gdzie prowadzi: „Poranek TVN24”, „Dzień po dniu” oraz serwisy informacyjne. Dawniej w tej samej stacji prowadził magazyn „Prosto z Polski” oraz magazyn ciekawostek „Kalejdoskop”. Zaczynał pracę w katowickim ośrodku TVP i w lokalnym Radiu Plus, współpracował również z „Trybuną Śląską” i Radiem Katowice.
Jakub Porada jest absolwentem politologii i dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz studium wokalno-baletowego. W czasach studenckich występował na deskach Teatru Muzycznego w Gliwicach, m.in. w musicalach „West Side Story”, „Me and Me Girl”, „Robber Bridegroom”. W latach 80. grał w kapelach punk-rockowych i new romantic. Do dziś komponuje teksty i śpiewa w zespole Lektik. Jest wykładowcą uniwersyteckim na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego.
Jego motto życiowe brzmi: „Dobrze jest znać sonety Szekspira, ale jeszcze lepiej, uderzenie z bańki Grzesiuka”.
Napisał fascynującą książkę „CHŁOPAKI W SOFIXACH”. Jest to ironiczna, bawiąca do łez i szczera aż do bólu opowieść o dorastaniu w PRL-u. Życie na kieleckim blokowisku upływało na piciu z kumplami, słuchaniu muzyki i podrywaniu dziewczyn. Młodość była tu beztroska, ale kończyła się nagle – bez ostrzeżenia. Ile kosztowała najtańsza wódka i gdzie można było ją zawsze zdobyć? Skąd się brało bony towarowe, przenoszące do krainy luksusu – Pewexu i na jaki bajer rwało się laski? Dlaczego wszyscy nosili tureckie kurtki na podpince z misia i dekatyzowane marmurki, a pierwszy ważny wybór życiowy dotyczył dylematu: być punkiem, poppersem czy kujonem?
Na spotkaniu z Jakubem Poradą – jak sam przyznał „prawie sąsiadem”, bo urodzonym w Kielcach, gdzie się wychował i skończył szkołę średnią – można było porozmawiać o tym, jak się żyło za PRL i jak można z typowego blokowiska trafić do studia telewizyjnego.
Spotkanie było bardzo ciekawe, o czym przekonali się obecni na nim mieszkańcy miasta. Po spotkaniu można było uzyskać autograf pana Jakuba, zamienić z nim kilka słów czy wykonać wspólną fotografię.
Organizatorem spotkania była Biblioteka we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Odbyło się ono w ramach projektu „Nowe szanse w MOPS” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.