Po wakacyjnej przerwie 18 września odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 9 osób. Omawiano cztery pozycje, na uczestnikach spotkania największe wrażenie wywarła książka Pearl S. Buck „Ta trzcina żyje”. Jest to powieść o czterech pokoleniach koreańskiej rodziny, a właściwie o losach Korei.
Klubowicze ocenili ją bardzo wysoko, uznali że jest wartościowa i godna polecenia. zwrócono uwagę na rozbudowane tło historyczne i bardzo ciekawie przedstawione postaci.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Mądra i wartościowa książka. Doskonale odnosi się do aktualnych problemów dzisiejszego świata”
„Wspaniale nakreślona saga wielopokoleniowej rodziny koreańskiej – od 1881 roku do końca II wojny światowej. Autorka przedstawia obraz społeczeństwa, kulturę, obyczaje i tradycje Korei. Umiejętnie wplata w losy bohaterów prawdy historyczne, walkę o niepodległość, dążenie do wolności, szukanie pomocy u innych państw”
„Rodzina na przestrzeni wieków. Książka pokazuje jak polityka ma wpływ na losy ludzkie. Piękny język ale pogubiłam się w polityce kraju…”
„Pasjonująca powieść. Na przykładzie czterech pokoleń rodziny wprowadza w dramatyczną historię Korei. Ciągła walka narodu koreańskiego o odzyskanie niepodległości”
Druga omawiana książka to „Taki piękny dzień” Melanii Mazzucco. Jest to tylko jeden dzień – dwadzieścia cztery godziny z życia kilkorga mieszkańców Rzymu, obraz przedstawiający ludzi którzy nie mogą sobie poradzić z własnym życiem.
Książka podobała się klubowiczom, oceniono ją dobrze. Zwrócono uwagę na to, że zmusza do zastanowienia, myślenia i refleksji.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Lektura mądra, zmuszała do myślenia. Problemy ogólnoludzkie”
„Bardzo ciekawa. Rzym – ale nie centrum tylko peryferie ; akcja, która trwa 24 godziny. Smutne życie wielu ludzi….Główni bohaterowie – łączy ich trudna, chora miłość, która prowadzi do tragedii. Piękny język i kompozycja. Przewrotny tytuł.”
„Książka wywołuje wiele emocji. Autorka porusza wiele ciekawych tematów: potrzeby miłości, akceptacji, zrozumienia. Barwnie przedstawione postaci. Zaskakujące zakończenie – czym może zakończyć się zaborcza miłość?”
Trzecia omawiana pozycja to „Woda dla słoni” Sary Gruen. Jest to wspaniała opowieść o miłości i przygodzie, która odmienia życie bohaterów.
Klubowicze ocenili książkę bardzo wysoko, wszystkim się podobała. Zauważono, że jest wspaniale napisana i cały czas trzyma w napięciu. Zwrócono też uwagę na bardzo dobrze wykreowane postaci.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Świetna powieść pod każdym względem: treści, języka. Akcja toczy się szybko, nawet wtedy, gdy opowiada ją stary człowiek ale pełen godności. Treść i przeżycia bohatera przypominają mi „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta, szczególnie w treści retrospektywnej. Bardzo mądre zakończenie”
„Piękny język. Treść zarazem smutna i wesoła. Autorka pokazuje straszne życie ludzi w cyrku – walka o byt, o życie. Nikła granica między życiem i śmiercią. Zwycięstwo miłości …. i starość….”
„Książkę czyta się z wypiekami na twarzy. Autorka wprowadza nas w życie „wewnętrzne” cyrku. Przedstawia życie pracowników opiekujących się zwierzętami. Trudne warunki życia, które zmuszają do bezpardonowej walki o byt. Sceny makabryczne – wyrzuca się z pociągu ludzi chorych, którzy stają się bezużyteczni. Jest też opisane rodzące się, piękne uczucie mężczyzny do zamężnej kobiety”
„Książka wprowadza nas w atmosferę cyrku jakiego już obecnie nie poznamy. To książka, która ukazuje codzienność pracowników cyrku.”
„Nie zawrócę” Jolanty Guse było ostatnią omawianą na spotkaniu pozycją. Książka nie spotkała się z wielkim aplauzem klubowiczów, którzy zdecydowanie wolą pozycje trudniejsze. Stwierdzono jednak, że potrzebne są i tego typu książki czyli łatwe, miłe i przyjemne , by zapewnić chwile relaksu i odpoczynku.
„Polecam tę lekturę na wakacje. Dobry język, ciekawie przedstawione postaci…i odwieczny temat – wspólna droga kobiety i mężczyzny. Dlaczego nie zawsze razem?”
„Sympatyczna lektura wakacyjna. Trochę przeszkadza baśniowe widzenie współczesnego świata. Głównym plusem książki jest zwięzła, poprawna polszczyzna”
„Książka mi się podobała. Dobra chwila relaksu”
„Problemy życiowe bohaterki utworu dość typowe dla dzisiejszych czasów, niestałość i słabość mężczyzn. Przeciwności losu, które hartują osobowość człowieka. Książka taka sobie”
oprac. Agnieszka Kołodziej
no images were found