You are currently viewing V Spotkanie DKK  2013 r.

V Spotkanie DKK 2013 r.

8 maja odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 7 osób. Na spotkaniu omawiano dwie książki, pierwsza to „Tak sobie myślę…” Jerzego Stuhra czyli osobisty dziennik aktora prowadzony w ciągu kilku miesięcy walki z chorobą nowotworową.
Książka bardzo wszystkim się podobała. Klubowicze ocenili ją  wysoko, stwierdzili,  że owe zapiski kulturalnego, miłego pana  czyta się wspaniale.  Książka działa bardzo pozytywnie i kojąco na czytelnika, zawiera też dużo życiowej mądrościWybrane opinie dotyczące książki:„Dziennik pisany w chorobie, ale pełen optymizmu i wiary w wyzdrowienie. Aktor jest zainteresowany tym co się dzieje w kraju i krytycznie ocenia wiele sytuacji. Docenia rolę rodziny i pisze o niej bardzo ciepło”
„Tę książkę serdecznie polecam. Bardzo ciekawy dziennik, pisany w okresie choroby nowotworowej. Autor ustosunkowuje się do sytuacji politycznej, społecznej, zawodowej – nie koncentrując się na chorobie. Czyta się jednym tchem”
„Jerzy Stuhr – aktor, który nie gwiazdorzy. Książka warta przeczytania, skłania do refleksji”
„”Tak sobie myślę…” – autobiografia charakterystyczna dla aktora ; zajmująca, czytelnika zmuszająca do poszukiwań cech autobiografii pisanej ręką wytrawnych pisarzy. W treści poruszane są tematy dotyczące współczesnego życia Polaków uwikłanych w polityczne i społeczne problemy”
„Jerzy Stuhr okazał się wnikliwym obserwatorem życia społeczno-kulturalnego. Styl pisania łatwy w odbiorze, pełen humoru i cennych obserwacji. Autor zatroskany kondycją polskiej kultury ; rzetelny krytyk życia politycznego w kraju. Przywołuje wiele ciekawych sytuacji, które go w życiu spotkały. Dziennik pisany z ogromną dozą autoironii i dystansem. Mimo, że piszący jest chory ani razu o tym nie wspomina”Druga omawiana pozycja to „Zanim dopadnie nas czas” Jennifer Egan –  ludzkie losy na kartach książki, gdzie autorka z psychologiczną wnikliwością przedstawia proces dojrzewania i starzenia się we współczesnych czasach.

Książka Jennifer Egan okazała się lekturą bardzo trudną, nie wszyscy byli ją w stanie przeczytać do końca, były osoby które kilkakrotnie próbowały czytać, niestety bez efektów. W pierwszej fazie dyskusji książkę uznano za chaotyczną i zagmatwaną. Jednak dalsza rozmowa i analiza pozwoliła uczestnikom spotkania zrozumieć treść i intencje autorki.Wybrane opinie dotyczące książki:„Piękny tytuł – treść mało zrozumiała dla czytelnika starszego wiekiem. To książka o tym, że życie biegnie i nasze plany się zmieniają. Mnogość bohaterów powoduje, że czytelnik gubi się. Poszczególne rozdziały czytane oddzielnie zawierają dużo mądrej, poważnej treści, która wymaga myślenia”
„Książka jest napisana chaotycznie, czasami nie wiadomo kto jest kim. Książka o nieuniknionym upływie czasu”
„Książka opisująca muzyczny światek i prawa nim rządzące
. Autorka posługuje się systemem znaków, kodów, grafik niezrozumiałym dla szarego człowieka. Poznajemy proces tworzenia i nagrywania muzyki w studio a do tego wplecione są z pozoru nie pasujące do całości wątki. Żywiołowe opisy koncertów i reakcji publiczności. Zderzenie starych i nowych czasów muzyki i jej kondycji we współczesnym świecie”