You are currently viewing 90-lecie Skarżyska-Kamiennej

90-lecie Skarżyska-Kamiennej

Kalendarz imprez z okazji 90-lecia nadania praw miejskich dla Skarżyska-Kamiennej organizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną

I. „Skarżyski Mistrz Polszczyzny”- 2013 – konkurs dla mieszkańców miasta i powiatu skarżyskiego pod honorowym patronatem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Tekst dyktanda nawiązywał do historii naszego miasta – 12 lutego godz. 10.00. Współorganizator- MCK.

II. Debaty społeczno-historyczne – przewiduje się 3-4 spotkania w ciągu roku z ludźmi, którzy tworzyli historię naszego miasta i chcą się swą wiedzą podzielić z innymi. Czas trwania od lutego do grudnia, średnio raz na kwartał. Czytelnia ul. Towarowa 20.

III. „Czy wiesz gdzie mieszkasz?” – multimedialne lekcje biblioteczne dla gimnazjalistów oraz uczniów klas V i VI szkół podstawowych, które mają na celu przybliżenie historii Skarżyska-Kamiennej. Czas trwania: od marca do grudnia. Czytelnia, ul. Sokola. Terminy lekcji będą na bieżąco ustalane z nauczycielami.

IV. „Śladami naszych przodków” – lekcje biblioteczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych , które mają na celu przybliżenie historii Skarżyska-Kamiennej. Czas trwania od marca do grudnia. Czytelnia ul. Towarowa 20. terminy lekcji będą na bieżąco ustalane z nauczycielami.

V. „Skarżysko w legendzie” – lekcje biblioteczne dla uczniów klas I-IV szkół podstawowych, które mają na celu przybliżenie historii Skarżyska-Kamiennej. Czas trwania od marca do grudnia. Oddziały dziecięce biblioteki ul. Sokola i Towarowa. Terminy lekcji będą na bieżąco ustalane z nauczycielami.

VI. „Ks. prof. Włodzimierz Sedlak- badacz, naukowiec, odkrywca, sercem skarżyszczanin…” – V edycja konkursu międzyszkolnego dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych i III edycja dla uczniów gimnazjów. Ogłoszenie konkursu w kwietniu. I etap- pisemny planowany jest na 22. X.- szkoły podstawowe; 25. X. – gimnazja, II etap- ustny planowany jest na 19.XI.- szkoły podstawowe; 22. XI.- gimnazja. Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu – 29. XI. 2013 r.
W 2013 r. przypada 20. rocznica śmierci księdza profesora Włodzimierza Sedlaka, patrona biblioteki oraz Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej.

VII. „Skarżyskie Targi Książki” – organizacja stoisk z książkami o Skarżysku-Kamiennej
i ich autorami. Dotyczy osób mieszkających w naszym mieście i tworzących tutaj jak również osób, które z naszego miasta wyjechały ale piszą o tematach związanych z miastem, jego kulturą, przyrodą itp. (pisarze, poeci, historycy, przyrodnicy, publicyści, pasjonaci). Współorganizator – MCK.

W związku z uroczystymi obchodami 90-lecia nadania praw miejskich dla miasta Skarżyska-Kamiennej,  w dniach 1.06, 2.06 i 3.06. 2013 r., planowane są Skarżyskie Targi Książki. Zapraszamy wszystkich skarżyskich twórców książki: pisarzy, poetów,  publicystów do zaprezentowania swojej twórczości. Impreza będzie miała miejsce w Miejskim Centrum Kultury.
Od 8.04 do 10.05.2013 r. oczekujemy na zgłoszenia osób zainteresowanych rezerwacją stolika podczas Skarżyskich Targów Książki.

Zgłoszenia proszę kierować pod adres e-mail: i.kowaleska@biblioteka24.eu, 
telefonicznie:  (41) 25 12 037, (41) 25 13 381
lub osobiście w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej,  ul. Towarowa 20  w Skarżysku-Kamiennej.

VIII. „Panorama dziejów – 90 lat Skarżyska-Kamiennej” – wystawa. Biblioteka ul. Sokola. Czas trwania: od maja do października.