Konkurs o tytuł „Skarżyskiego Mistrza Polskiej Ortografii – 2012”.

20 lutego 2012 roku, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, biblioteka zorganizowała otwarty konkurs o tytuł
„Skarżyskiego Mistrza Polskiej Ortografii – 2012”.

2012-02-20-imgp2079_01_900x900

Patronat honorowy nad dyktandem objęła Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczącym Rady Języka Polskiego oraz twórcą dyktand ogólnopolskich jest prof. dr hab. p. Andrzej Markowski. Pan profesor został także twórcą tekstu naszego dyktanda oraz przewodniczącym jury skarżyskiego konkursu ortograficznego.

W skład jury, któremu przewodniczył weszły polonistki:
p. Beata Zych i p. Katarzyna Szwed reprezentujące I LO im. Juliusza Słowackiego,
p. Barbara Staniewska i p. Magdalena Wiśniewska-Ciaś z II LO im. Adama Mickiewicza,
p. Iwona Wójcik reprezentująca III LO im. Stanisława Staszica
oraz p. Ewa Wiatr ze Społecznej Akademii Nauk Wydziału Zamiejscowego.

Spośród zarejestrowanych 95 osób, do dyktanda przystąpiły 73 osoby. Wśród uczestników znaleźli się mieszkańcy miasta Skarżyska-Kamiennej, powiatu skarżyskiego oraz goście spoza województwa świętokrzyskiego.
Ponadto w gronie uczestników konkursu znaleźli się specjalnie zaproszeni na to wydarzenie kulturalne goście.
Osoby, które dobrowolnie zgłosiły się do dyktanda podlegały ustalonym w Regulaminie nagrodom.

Jury wyłoniło:

no images were found

Skarżyskiego Mistrza Polskiej Ortografii – 2012, tytuł ten otrzymał p. Marek Szopa (Gorzów Wlkp.)
Dyplom oraz czek w wysokości 1 000 zł (brutto) ufundował zwycięzcy prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej p. Roman Wojcieszek.

Tytuł Skarżyskiego Wicemistrza Polskiej Ortografii – 2012 otrzymała p. Natalia Stęchły (Przeworsk).
Dyplom oraz czek w wysokości 1 000 zł (brutto) ufundował starosta skarżyski p. Michał Jędrys.

Ponadto zgodnie z Regulaminem przyznano 3 wyróżnienia. Wszystkie wyróżnienia trafiły w ręce skarżyszczan. Laureatom wyróżnień nagrody ufundowali sponsorzy.
Dyplom – wyróżnienie dla p. Elżbiety Kalugi oraz czek w wysokości 500 zł (brutto) ufundował p. Leszek Wojteczek, właściciel firmy WTÓRPOL ze Skarżyska-Kamiennej.
Dyplom – wyróżnienie dla p. Tomasza Sekuły oraz nagrodę rzeczową ufundowała pani poseł na Sejm RP, p. Maria Zuba.
Dyplom – wyróżnienie dla p. Łukasza Mendaka oraz nagrodę rzeczową ufundował dyrektor Społecznej Akademii Nauk, Wydziału Zamiejscowego p. Andrzej Kazanowski.

Organizator konkursu postanowił również wyłonić spośród specjalnie zaproszonych do dyktanda gości laureata i przyznać mu nagrodę rzeczową.
Na miejscu lidera w grupie VIPów znalazł się p. Jan Maćkowiak – członek zarządu województwa świętokrzyskiego, któremu nagrodę ufundowała biblioteka. Tuż za laureatem znaleźli się: p. Agnieszka Kołodziej – pracownik PiMBP oraz p. Mateusz Bolechowski – redaktor „Echa Dnia”.

Organizatorzy I edycji konkursu o tytuł Skarżyskiego Mistrza Polskiej Ortografii gratulują laureatom i serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom.

Treść dyktanda