Akcja Lato „W krainie fantazji – kosmiczne wakacje”

Podczas wakacji w miesiącu lipcu i sierpniu dzieci chętnie uczestniczyły w imprezach organizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną.

W bibliotece na ul. Sokolej Akcja Lato odbywała się pod hasłem „W krainie fantazji” 4 lipca odbyła się „Mini lista przebojów” w wykonaniu dzieci śpiewających, grających na instrumentach i tańczących w układach tanecznych była przebojową imprezą rozpoczynającą wakacje.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się:
„Kalambury … nie dla ponurych” – dzieci przedstawiały w formie pantomimy lub rysowały na tablicy różnych bohaterów literackich, zawody, czynności itp. Zabawy odbywały się z podziałem na grupy, zwycięzcy otrzymywali nagrody, nie zabrakło też słodyczy dla każdego uczestnika.

„Bajki Samograjki”- były skierowane do najmłodszych czytelników. Maluchy słuchały głośno czytanych wierszy następnie chętnie lepiły z plasteliny wybrane postacie i rysowały ilustracje. Natomiast dla tych którzy, uwielbiają rysować przygotowano „Kolorowy zawrót głowy” zajęcia plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów. „Zaczarowana Akademia”- przyciągnęła wszystkich którzy lubią współzawodnictwo i gry m in edukacyjne, dydaktyczne i zręcznościowe, budzące wiele radości.
„Kosmiczne podróże” pod takim hasłem odbywały się wakacyjne zajęcia w bibliotece na ul. Towarowej. Na zajęciach czytano kolejne rozdziały książki pt. „Kosmiczne wakacje” R. Opali, do przeczytanego rozdziału dzieci wykonywały ilustracje. W zabawie edukacyjnej „Wszechświat w pytaniach i odpowiedziach” dzieci poznawały wszechświat, zgłębiały i zdobywały nowe wiadomości o astronautyce, wyruszały w wirtualny świat dookoła Ziemi.

Na zajęciach plastycznych zatytułowanych „Na srebrnym globie” wykonywane były pojazdy kosmiczne, portrety kosmonautów, mapy nieba, własne planety. Dzieci brały udział w zabawie kulinarnej „Magiczne mikstury” gdzie same wykonywały owocowe desery. Można było obejrzeć wystawkę książek przedstawiających bogactwo literatury fantastyczno-naukowej zgromadzonej w bibliotece dla dzieci.

Na zakończenie wakacji zorganizowano zabawę „Wyścig do gwiazd”. Zabawa odbyła się w bibliotece dla dzieci przy ul. Towarowej, wzięli w niej udział czytelnicy z obu filii dziecięcych oraz dzieci z Domu Dziecka. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach, konkursach literackich i zręcznościowych. Wśród konkursów były : „Skrętacze języka”, „Poznaj smyku po dotyki i smaku”, „Celny strzał”, „Kto to taki?”, w których dzieci chętnie brały udział.