28 września odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 9 osób. Na spotkaniu omawiano dwie książki „Ulisses z Bagdadu” oraz „Gdzie żyją tygrysy”. „Ulisses z Bagdadu” to powieść Erica Emmanuela Schmita autora znanej i głośnej książki „Oskar i pani Róża”. Akcja powieści rozgrywa się w okupowanym przez Amerykanów Iraku, bohaterem jest młody i wykształcony człowiek Saad Saad, ma on kochającą się rodzinę – matkę, siostry i ojca, który z mądrością wprowadza go w świat literatury i sztuki. Kiedy Saad Saad poznaje Leilę wydaje się, że nic nie może zniszczyć ich szczęścia. Nic oprócz wojny. Wojna zabiera Saadowi wszystko – ojca, siostry, i miłość życia. By ratować matkę decyduje się na opuszczenie kraju, celem jego podróży jest Londyn. W wędrówce towarzyszy mu duch ojca, który nie opuszcza syna nawet w chwilach największego zwątpienia, kiedy przy życiu trzyma tylko nadzieja. Książkę przeczytali wszyscy uczestnicy spotkania, uznali, że jest dobra i łatwa w czytaniu, wszystkim bardzo się podobała. Klubowiczki stwierdziły, że jest ona ze wszech miar ważna.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Utwór doskonały, doskonałość jego to moim zdaniem ukazanie pięknym językiem problemów, które towarzyszą człowiekowi niemal od początku jego bytu. W książce odnajdujemy myśli dotyczące filozofii, psychologii i religii…”
„Książkę polecam do czytania każdemu, który myśli, przeżywa i potrafi docenić trud w dążeniu do celu. Dowiadujemy się z niej, że niesprawiedliwość i terroryzm rodzą bunt, chęć odwetu i ucieczkę w inne lepsze miejsca”
„Książkę czyta się z zapartym tchem. Śledziłam losy głównego bohatera i podziwiałam upór w dążeniu do celu. Marzeniem bohatera jest dotarcie do Londynu, przeszkody jakie musi pokonać są bardzo trudne. Czy Londyn to idea fix?”
„Świetna książka lecząca nas – polskich czytelników z ksenofobii”
„Książka bardzo dobra, niezwykle wzruszająca”
Druga omawiana pozycja to „Gdzie żyją tygrysy”, której autorem jest Jean-Marie Blas de Robles. Jest to powieść wielowątkowa przedstawiająca całą gamę postaci na tle obrazu współczesnej Brazylii. Książka stanowi połączenie przygody, historii, sensacji i dramatu psychologicznego. W centrum powieści znajduje się francuska rodzina von Wagau: Eleazard – jest korespondentem prasowym w Brazylii i zajmuje się manuskryptem biografii jezuity Atanazego Kirchera, który zasłynął jako wybitny teolog, badacz języków i wynalazca. Elaine – żona Eleazarda, która udaje się na wyprawę naukową do dzikiej dżungli w celu znalezienia niezwykłych skamieniałości. Moema – ich córka, studentka etnologii, która nie stoni od narkotyków i przygodnych znajomości. Nie wszyscy zdołali książkę przeczytać do końca, okazała się ona bardzo trudna. Klubowiczki zastanawiały się dlaczego nie mogły jej doczytać i stwierdziły że nie miały cierpliwości mimo tego, że jest w niej bardzo dużo mądrych myśli i sformułowań. Uznały, że w powieści było zbyt wiele wątków i być może to też zniechęcało.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Książka wielowątkowa, brak akcji powoduje, że czyta się ją z wielkim trudem”
„Zbyt wiele wątków, miejsc i czasu akcji. Dłużyzny. Gdyby to były trzy wątki to przeciętny czytelnik by ją przeczytał”
„Książka a właściwie „dzieło” może być czytana przez specjalnie przygotowanych młodych ludzi z wyształceniem humanistycznym”
„Książki nie przeczytałam, z wyjątkiem dwóch pierwszych rozdziałów”
no images were found