23 marca odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 8 osób a przedmiotem dyskusji była książka Mariny Nemat „Uwięziona w Teheranie”. Jest to prawdziwa historia Mariny Nemat, która niedługo po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie, w 1982 roku została aresztowana, poddana torturom i skazana na śmierć za przestępstwa polityczne. Do tego momentu życie Mariny, wówczas szesnastolatki wyznaczała szkoła, letnie prywatki i nastoletnia miłość. Jednak gdy nauka matematyki i historii została zastąpiona obowiązkowym studiowaniem Koranu i polityczną propagandą Marina, która była chrześcijanką zaprotestowała. Wkrótce razem z innymi młodymi ludźmi, którzy mieli odwagę wyrazić sprzeciw została aresztowana i trafiła do najgorszego więzienia w Teheranie. Tam zakochał się w niej strażnik, który wykorzystując swe powiązania z Chomeinim zabrał ją sprzed plutonu egzekucyjnego i doprowadził do zmiany wyroku na dożywocie. Jednak cena za uratowanie była wysoka – Marina musiała wyrzec się swojej wiary i wyjść za niego za mąż – tak też uczyniła by chronić swoją rodzinę Książkę przeczytali wszyscy uczestnicy spotkania. Uznali, że jest ciekawa, że czyta się ją szybko i z zainteresowaniem, zawiera bowiem wiele informacji o współczesnym Iranie. Stwierdzono, że jest to książka wartościowa bo oparta na faktach ale też bardzo wstrząsająca. Podczas dyskusji zastanawiano się skąd na świecie jest tyle zła i jaki jest sens by się mordować w imię Boga?
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Książka warta uwagi ze względu na problemy. Podteksty polityczne skłaniają czytelnika do refleksji na tematy religii, historii, obyczajowości. Może zbyt dużo okrutnych scen, które są powtórzeniami”
„Polecam tę książkę, bardzo dobrze się czyta. Na uwagę zasługuje postać bohaterki, osoby bardzo mądrej i dojrzałej”
„Książka ciekawa, warta polecenia i propagowania. Trafna ocena rewolucji islamskiej.Bardzo trafne porównanie rewolucji w Rosji i Iranie”
„Tę książkę warto przeczytać. W ciekawy sposób autorka pokazuje życie we współczesnym Iranie, wpływ islamu na warunki życia ludzi, bardzo trudne życie więźniów – ludzi, którzy w jakikolwiek sposób sprzeniewierzyli się panującej tam wierze. Wydaje się niewiarygodne, że w XX i XXI wieku są tak straszne warunki w więzieniach. Współczuję ludziom, którzy żyją w tym kraju i chcą być uczciwi. Książka dostarcza wielu cennych wiadomości o Iranie”
„Bardzo ciekawa i wzruszająca książka. Czyta się ją dobrze i szybko – jednym tchem. Momentami aż trudno uwierzyć w opisaną brutalność i okrucieństwo”
no images were found