26 stycznia odbyło się pierwsze w 2010 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 10 osób. Przedmiotem dyskusji były dwie książki; „Opiekun” Piotra Jędrosza oraz „Całkiem Bliski Wschód” Stanisława Gulińskiego. Główny bohater „Opiekuna” Piotra Jędrosza to Werner Werner, mężczyzna który z własnego wyboru stał się opiekunem niesfornego nastolatka – Edwarda. Tak właśnie rozpoczęła się ich niezwykła przyjaźń, która zmieniła życie i osobowość chłopca, jego matki ale też i samego Wernera. Książkę przeczytali wszyscy i wszystkim się spodobała, klubowicze uznali, że jest ona ciekawa, mimo, że przypomina bajkę ale bajkę przyjemną i fajną. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na dobrze opisaną postać Edwarda, który był czarujący oraz na samego Wernera, który miał dużo mądrości życiowych ale mógł być tylko przyjacielem ale nie mężem.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Powieść budzi myśli i różne uczucia: sympatię, obojętność, ciekawość. Wiele, wiele myśli, które towarzyszą człowiekowi. Oprócz tego mogłam świetnie bawić się czytając trafny, dowcipny i ładnym językiem polskim napisany tekst. Zachęciłabym do przeczytania tej książki”
„Książka napisana bardzo ciekawie. Czyta się ją lekko, z dużym zainteresowaniem. Język świetny, zwięzły, świadczący o dużym poczuciu humoru. Poruszany problem jest bardzo aktualny. Książka bawi i uczy”
„Świetny język, szybka akcja. Treść wydumana”
„Piotr Jędrosz napisał świetną książkę, mówiącą o współczesnej rodzinie. Świetne dialogi”
„Powieść ciekawa, napisana ładnym językiem. Kreacja bohaterów bardzo współczesna – budzi jednak sporo kontrowersji. Bardzo subtelne opisy przyrody”
Druga omawiana pozycja to książka Stanisława Gulińskiego „Całkiem Bliski Wschód”. Jest to zbiór reportaży z jedenastu krajów muzułmańskich, w tym z Bośni i Hercegowiny oraz Krymu. Autor – z wykształcenia arabista i turkolog przybliża czytelnikom zaskakujące spotkania tradycji i nowoczesności, oszałamiającą różnorodność etniczną i religijną oraz gospodarkę, politykę i kulturę Bliskiego Wschodu. Książka przypadła do gustu klubowiczom, którzy uznali, że jest ona bardzo dobra i poznawcza, zawiera wiele ciekawych informacji. Jest napisana tak, że czytając ją łatwo przyswaja się zawarte w niej wiadomości. Dużym plusem jest zamieszczony słowniczek, zawierający nazwiska oraz terminy geograficzne i historyczne pojawiające się w książce, co znacznie ułatwia jej odbiór.
Wybrane opinie dotyczące książki:
„Świetne reportaże. Warto je przeczytać. Bardzo ważne mapy dołączone do każdego rozdziału”
„Wspaniałe reportaże, mają dużą wartość poznawczą i obyczajową”
„Ciekawa książka, reportaże poznawcze, napisane z autopsji autora”
„Wspaniała książka, godna przeczytania z uwagi na wartości poznawcze.”
no images were found