Spotkanie DKK 8/2009

18 sierpnia odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 9 osób. Omawiano książkę „Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek”, której autorką jest Nayra Atiya.

Książka zawiera autentyczne opowieści pięciu kobiet spisane przez autorkę, ukazuje ich prawdziwe losy i niejednokrotnie ciężkie życie w Egipcie. Wiele też można dowiedzieć się o kulturze tego kraju, co dla nas Europejczyków bywa niezrozumiałe, tajemnicze wręcz egzotyczne.
Książkę przeczytali wszyscy uczestnicy spotkania a że były to same kobiety więc dyskusja była bardzo otwarta, wszystkie panie zwróciły uwagę na to że życie egipskich kobiet jest ciężkie, niekiedy pełne dramatyzmu i tak niepodobne do naszego.
Nam ciężko zrozumieć, że współczesne kobiety egipskie godzą się na kultywowanie dawnych tradycji związanych chociażby z obrzezaniem – chociaż powoli mają świadomość że są okaleczane ale nie walczą z tym i wiedzą że ich córki czeka taki sam los.

Wybrane opinie dotyczące książki:

„Smutna dola kobiet. Historia ich życia to dla mnie jeden wielki problem. Obrzezanie, defloracja, wiek zamążpójścia to tylko góra problemów. Można przeczytać i myśleć, że w Polsce kobiety żyją lepiej”

„Problemy Egipcjanek nastrajają pesymistycznie. Życie tych kobiet to pasmo upokorzeń i cierpienia. Wiele problemów można zauważyć także w naszej cywilizowanej Europie, mimo różnic kulturowych kobiety wciąż szukają właściwej dla siebie pozycji społecznej”

„Książka zasługuje na uwagę ponieważ dostarcza wiele wiadomości na temat współcześnie żyjących Egipcjanek. Mimo XXI wieku kobiety znoszą wiele upokorzeń podyktowanych tradycją i godzą się na zły los nie mając wyobrażenia o życiu kobiet zamieszkujących inne kraje”

„Przeczytałam książkę z zaciekawieniem, mimo że jest napisana „prymitywnym” językiem. Przeżycia Egipcjanek w rodzinach zasługują na współczucie i chęć podjęcia inicjatywy działania w ich obronie”