You are currently viewing Spotkanie autorskie z Andrzejem Sapkowskim

Spotkanie autorskie z Andrzejem Sapkowskim

Dnia 25 listopada 2008 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Sapkowskim, pisarzem fantasy, autorem zbiorów opowiadań o Wiedźminie, sagi o Wiedźminie oraz Trylogii husyckiej.
Frekwencja dopisała, na spotkanie z pisarzem licznie przybyła młodzież ze szkół gimnazjalnych i szkół średnich, czytelnicy naszej biblioteki, mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz miasta i powiatu.  Autor opowiadał o swoim warsztacie pracy, przytaczał śmieszne anegdoty z podwórka literatury fantasy, a także odpowiadał na pytania zadawane przez czytelników.
Na koniec spotkania była możliwość zdobycia autografu pisarza, po który tłumnie ustawiła się kolejka czytelników.

Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. Jest żonaty. Ambasador Łodzi w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 9 lipca 2008 roku jest także honorowym obywatelem tego miasta. Tytuł zostanie mu oficjalnie przyznany w listopadzie.
Andrzej Sapkowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomista. Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie „Słowa Guru” w Fantastyce. Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie (pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku „Fantastyka”). Oprócz tego wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu: „Świat króla Artura. Maladie”, leksykon miłośnika fantasy „Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini”, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. „Oko Yrrhedesa”, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań.

Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (najczęściej nagradzany autor w historii nagrody) za opowiadania „Mniejsze zło” (1990), „Miecz przeznaczenia” (1992), „W leju po bombie” (1993), oraz powieści „Krew elfów” (1994) i „Narrenturm” (2002). Jego książki zostały przetłumaczone na język czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, portugalski, a ostatnio na angielski. Na podstawie jego literatury powstały: komiks, film pełnometrażowy, serial telewizyjny, gra fabularna.

Źródło: Wikipedia