22 stycznia odbyło się pierwsze w 2008 roku spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, wzięło w nim udział 9 osób. Omawiano książkę „Opowieści starego Kairu”, której autorem jest Nadżib Mahfuz, wybitny prozaik arabski, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1988 roku. „Opowieści starego Kairu” to pierwszy tom trylogii, która stanowi zamkniętą całość. Akcja tomu toczy się w latach 1917-1918, autor przedstawia w nim życie tradycyjnej rodziny kairskiej należącej do średniej warstwy burżuazji w przełomowym dla Egiptu okresie walki o niepodległość. Autor bardzo dokładnie opisuje zwykły dzień rodziny, święta, zwyczaje, rozrywki, stroje i przedmioty codziennego użytku. W sposób obrazowy ukazuje perypetie członków rodziny, ich miłosne przygody i życiowe problemy. Książkę przeczytali wszyscy uczestnicy spotkania i uznali, że warto a nawet trzeba ją przeczytać, bowiem stanowi ona materiał o wielkiej wartości poznawczej – w niepowtarzalny sposób oddaje urok Kairu, pozwala wyobrazić sobie stare uliczki, zaułki i bazarki miasta. Klubowicze zwrócili uwagę na fakt, że dla nas – Europejczyków niezrozumiała jest postawa i zachowanie Arabów, ich skomplikowana sytuacja rodzinna,przykładem może być ojciec – surowy i wymagający w domu a wśród przyjaciół – towarzyski, oddający się hulankom i rozpuście, spędzający noce poza domem a po powrocie zmieniający się w dobrego i modlącego się muzułmanina. Zgodnie stwierdzono, że ciężka jest rola kobiety – żony i matki. Wszystkim podobała się charakterystyka bohaterów, styl i język, wartka akcja oraz fantastyczne monologi wewnętrzne.Zwrócono też uwagę na realistyczne i prawdziwe opisy, które oddały klimat tamtych czasów a czytającym pozwoliły poznać historię i kulturę Egiptu. Książkę przeczytano z ciekawością, zainteresowaniem a przede wszystkim z wielką przyjemnością.
Wybrane opinie uczestników spotkania:
„Piękna powieść, która bardzo wciąga swoją fabułą i opisuje kraj i obyczaje dla mnie bardzo egzotyczne”
„Książka godna uwagi, doskonała charakterystyka postaci, wiele wiadomości o obyczajach dawnego Kairu. Spokojna narracja wprowadza w klimat”
„Ciekawa książka, losy rodziny zupełnie innej niż w Polsce. Władza ojca – męża.”
„Powieść dostarcza wielu różnorodnych odczuć i jest ilustracją rodziny arabskiej gdzie dominuje ojciec i jego postępowanie stanowi wzorzec osobowy (wątpliwy), reszta rodziny jest absolutnie podporządkowana jego woli. Wspaniała narracja, świetne dialogi i monologi wewnętrzne”
„Fascynująca podróż do egzotycznego świata. Lekka i przyjemna narracja, wnikliwe monologi. Ma walory edukacyjne – powinien przeczytać ją każdy”
„Z książki można się wiele dowiedzieć o życiu codziennym , życiu kobiet i mężczyzn, i kulturze Egiptu”
no images were found