You are currently viewing Wakacje w bibliotece

Wakacje w bibliotece

Wakacje w bibliotece:
„Jeśli masz chęć wakacje z książką spędź”

Inspiracją wakacyjnych spotkań w oddziale dziecięcym Filii nr 2 (ul. Sezamkowa) będzie 115 rocznica urodzin Jana Brzechwy (1900-1966). Zajęciom towarzyszy element codziennego czytania przez 20 minut dziennie, zalecanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

lipiec/sierpień

Przyjście lata” – zajęcia literacko-plastyczne, urozmaicone zabawami ruchowymi. Uczestnicy wykonywać będą m.in. ilustracje i dekoracje związane z porą roku.
Poniedziałki (lipiec/sierpień) g. 13 – 14.30

„Wierszobranie” – zabawy edukacyjne (gry, rebusy, krzyżówki, kalambury i zgaduj-zgadule). Mini konkursy czytelnicze ze znajomości wierszy Jana Brzechwy.
Wtorki (lipiec/sierpień) g. 13 – 14.30
„Entliczek pentliczek” – teatralne zmagania dające dzieciom możliwość odkrywania w sobie nowych talentów („Brzechwa dzieciom” i na podst. tej książki Dzieci rodzicom). Zabawy edukacyjne i integracyjne (drama, naśladowanie itp.).
Środy (lipiec/sierpień) g.13 – 14.30
„Zabawy dla najmłodszych” – zajęcia z wykorzystaniem platformy edukacyjnej z grami dla dzieci Yummy.pl Uczestnicy będą rozwiązywać zagadki i łamigłówki oraz grać w gry edukacyjne dostępne w różnych wersjach językowych.
Czwartki (lipiec/sierpień) g.13 – 14.30
„Globus łobuz i skojarzenia” – zajęcia edukacyjne, ciekawostki naukowe z wykorzystaniem książek popularnonaukowych i wiersza J. Brzechwy Globus oraz quiz Najwyższe szczyty świata i Polski.
Piątki (lipiec/sierpień) g. 13 – 14.30

W oddziale dziecięcym Filii nr 1 (ul. Towarowa) zajęcia wakacyjne odbywać się będą w godzinach 11.00 – 13.00
lipiec/sierpień

„Poniedziałki z książką” – głośne czytanie fragmentów różnych książek:
Strachy na lachy – 06.07 (książki z dreszczykiem);
Wakacyjne czytanie – 13.07 (baśnie H. CH. Andersena);
Wróżki i elfy – 20.07 (czarodziejskie baśnie);
Na deszczowe i słoneczne dni – 27.07 (wiersze o przyrodzie i przygodzie);
Na straganie – 03.08 (wiersze Jana Brzechwy);
Poznaj Koszmarnego Karolka i jego przyjaciół – 10.08 (fragmenty książek F. Simon o przygodach Karolka);
Szukanie Pacanowa – 17.08 (opowiadania o Koziołku Matołku);

„Moje wymarzone wakacje” – zajęcia plastyczne – 24.08 (poniedziałek)

„Konkursowe wtorki” – zabawy edukacyjne (gry planszowe, rebusy, krzyżówki, quizy i zgaduj-zgadule, mini konkursy czytelnicze połączone z zabawami ruchowymi:
Zgadnij jaka to bajka – 07.07 i 14.07 (konkurs czytelniczy, gry planszowe, puzzle);
Bajkowe łamigłówki – 21.07 i 28.07 (quiz wiedzy o baśniowych bohaterach, rebusy i krzyżówki przyrodnicze);
Karolkowe zagadki – 11.08;
Wyprawa z Koziołkiem Matołkiem do krainy gier i zagadek – 18.08;
Bajkowy pociąg – 25.08 (zabawy i zagadki literackie).

„Plastyczne środy” – zajęcia plastyczne połączone z zabawami ruchowymi integrującymi dzieci:
Kartki z książek się gniewają, gdy je dzieci wyrywają – 08.07 (wykonywanie zakładek do książek) ;
Bohaterowie z bajek – 15.07 (wykonywanie z kolorowego papieru i bibuły postaci z różnych bajek) ;
Origami dla najmłodszych – 29.07 oraz 19.08 ;
Palcem malowane – 05.08;
Tropem detektywów – 12.08 (szukanie „skarbów” ukrytych w bibliotece);
Album wspomnień – 26.08 (zajęcia plastyczne na pożegnanie wakacji).

Pozostałe imprezy:

„Kryminał na wakacje” – konkurs czytelniczy na recenzję książki kryminalnej połączony z wystawką książek o tej tematyce. Lipiec – sierpień trwa konkurs, którego rozwiązanie  i wręczenie nagród nastąpi we wrześniu.
Organizatorzy: Skarżyskie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i wypożyczalnia dla dorosłych, Filia nr 1 (ul. Towarowa 20)
Konkurs trwa: od 6 lipca do 31 sierpnia 2015, rozwiązanie konkursu i wręczenie nagród 24 września 2015 r.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – spotkania z grupą sympatyków książki, którzy przy ciastku i kawie dyskutują o przeczytanych książkach.
31 sierpnia, godz. 16:00 – Filia nr 1 – ul. Towarowa 20

Wystawy w Filii nr 2 (ul. Sezamkowa 23):

„Teatr mój widzę ogromny…” – wystawa przedstawiająca dzieje teatru w Polsce na przestrzeni wieków oraz sylwetki wybitnych jego twórców i aktorów (Rok 2015 zgodnie z uchwałą Sejmu RP został nazwany Rokiem Teatru Publicznego ).
1 czerwca – 15 lipca

„Bajkowa parada” – pokonkursowa wystawa prac dzieci biorących udział w konkursie plastycznym na ilustrację do utworu Jana Brzechwy
od 15 lipca do 31 lipca

„Cztery pory roku” – wystawa grafik pani Marii Zbroi – sierpień