You are currently viewing EkoPaka – ekologia w bibliotece

EkoPaka – ekologia w bibliotece

W oddziale dla dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Towarowej realizowany jest kolejny, już trzeci  temat EkoPaki, tym razem dotyczy on papieru. Przypomnijmy: Biblioteka nasza uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacji ekologicznej „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”.

„EkoPaka” to program organizowany przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań S.A., kierowany do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, który w radosny i nowoczesny sposób tłumaczy najmłodszym, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. 2 czerwca 2016r. rozpoczęliśmy cykl zajęć dla młodych ekologów, w których udział biorą dzieci klas I – III ze szkół podstawowych z terenu miasta oraz powiatu skarżyskiego.

Najważniejszym celem spotkania było pokazanie, że papier dzięki przetwarzaniu może „żyć” aż siedem razy oraz przekonanie dzieci, że z papieru warto korzystać odpowiedzialnie: minimalizować jego użycie, segregować i przekazywać do recyklingu. Tym samym chronimy zasoby naturalne, drewno i wodę, które są w dużych ilościach wykorzystywane w procesie pierwotnej produkcji papieru.
Na zajęciach wykorzystując materiały z EkoPaki – różne rodzaje papieru,  pieczątki z literkami, quiz wiedzy, mega kolorowankę tematyczną staramy się przekazać dzieciom w atrakcyjny sposób , przez zabawę,  jak postępować z odpadami papierowymi oraz czym jest recykling i upcykling.
Dzieci z opakowań transportowych zbudowały „makulaturowy pojazd”, wykorzystując zestaw MakeDo oraz wykonywały kolorowe zakładki do książek.
Na zajęciach nie zabrakło również zabaw takich, jak gra w recykling albo rzucanie samolotami wykonanymi z kartek.

W spotkaniach w naszej bibliotece uczestniczyli uczniowie z klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z wychowawcami Anną Ciszewską i Donatą Czerwińską;  uczniowie z klas drugich Szkoły Podstawowej ze Skarżyska Kościelnego z opiekunami – Małgorzatą Lisowską, Renatą Wiatr, Anastazją Górzyńską, Moniką Walachnia-Zawadzką oraz uczniowie z klasy pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej z Lipowego Pola z wychowawcami – Ewą Cedro i Pauliną Rokicką. Dziękujemy wszystkim za udział w naszych spotkaniach ekologicznych.

Szkoła Podstawowa nr 8 – klasa 3B

Szkoła Podstawowa nr 8 – klasa 3A