You are currently viewing Spotkanie z Agnieszką Tyszką – relacja

Spotkanie z Agnieszką Tyszką – relacja

18 czerwca gościliśmy w Bibliotece, w filii przy ulicy Towarowej p. Agnieszkę Tyszkę – autorkę książek dla dzieci i młodzieży.

Agnieszka Tyszka – pisze dla dzieci i młodzieży, choć i dorośli świetnie się bawią, czytając jej książki. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. Pani Agnieszka ma na swoim koncie ponad 30  książek, które cieszą się dużym powodzeniem wśród dzieci. W 2005 otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu” – książkę, która długo czekała w wydawnictwie na ukazanie się drukiem.

Podczas czwartkowego spotkania z czytelnikami pisarka opowiadała o swojej twórczości oraz o tym skąd czerpie literackie pomysły do swoich książek. Młodzi uczestnicy spotkania ochoczo słuchali opowieści pani Tyszki i zadawali jej wiele pytań, dociekając początków jej pisarstwa, jego przebiegu.

Na pytanie skąd bierze pomysły na fabułę, pisarka przyznała, że wiele z nich czerpie z własnego dzieciństwa, inne wpadają jej do głowy podczas codziennych czynności, takich jak praca w ogrodzie czy spacery w lesie. Inspiracją dla niej często były również jej trzy córki i ich koleżanki. Aktywne uczestnictwo dzieci ze szkół ( SP 8 i SP 13) było widoczne… łącznie z „prezentem dla autorki” – deklamacją wiersza Jana Brzechwy „Po rozum do głowy” w wykonaniu Kuby.

Na zakończenie spotkania, dzieci na zakładkach i zakupionych egzemplarzach książek pani Agnieszki, otrzymały wpis wraz z jej autografem.