You are currently viewing Dyskusyjny Klub Książki – 11/2014

Dyskusyjny Klub Książki – 11/2014

19 listopada odbyło się spotkanie DKK w Skarżysku-Kamiennej, uczestniczyło w nim 10 osób. Na spotkaniu omawiano dwie pozycje, pierwsza z nich to : „Niewidzialny most” Julie Orringer. Powieść wydana została w „Szmaragdowej Serii”, ukazującej dzieje rodzin w trudnych, burzliwych czasach. Perypetie miłosne i dramaty historii splatają się tu, tworząc fascynujące wielowątkowe opowieści.
„Niewidzialny most” to opowieść o miłości wystawionej na ciężką próbę, o żydowskiej rodzinie, walczącej o przetrwanie oraz o trzech braciach,
których łączy szczególnie silna więź. Julie Orringer kreśli przejmujący obraz Europy targanej wichrami historii. Z węgierskiej wsi przenosimy się do pełnej przepychu opery w Budapeszcie i modnych ulic Paryża, z zasypanych śniegiem Karpat do piekła obozów koncentracyjnych.
Książkę klubowicze ocenili  bardzo wysoko, uznając ją za bardzo dobrą i wartą przeczytania. Szczególną uwagę zwrócono na piękny język i charakterystyki.

Wybrane opinie dotyczące książki :

„To opowieść o miłości wystawionej na ciężką próbę, o żydowskiej rodzinie walczącej o przetrwanie. Fascynująca wielowątkowa historia rozbitej rodziny żydowskiej i ponownie scalonej w najmroczniejszej godzinie wojny”
„Wzruszająca historia węgierskiej rodziny żydowskiej w okresie przedwojennym i w czasie II wojny. Piękny język i charakterystyka postaci.
Dla mnie to książka o miłości i wzajemnych rodzinnych powiązaniach. O pomocy i współdziałaniu w trudnych sytuacjach”
„Książka opowiada o losach żydowskiej rodziny. Bohaterowie to trzej bracia, bardzo ze sobą związani, którzy w czasie wojny w nieludzkich warunkach walczyli o przetrwanie. Przy życiu trzymała ich miłość, niejednokrotnie wystawiana na ciężką próbę.
Książka napisana prostym i zrozumiałym językiem. Trzyma w napięciu. Warto przeczytać”

Druga omawiana pozycja to : „Zawsze jest dzisiaj” Michała Cichego czyli spacer z autorem po ulicach Warszawy.  Ta niewielka książeczka to kalejdoskop warszawskiej codzienności. to opis miasta w rozmaitych jego aspektach, to wiele refleksji i spostrzeżeń.
Książka bardzo dobra, podobała się prawie wszystkim uczestnikom spotkania, oceniona bardzo wysoko, szczególnie za piękny język i poetykę.

Wybrane opinie dotyczące książki :

„Piękny język, wnikliwe opisy przyrody i spokój, który emanuje z każdej strony. Spacer po Warszawie, którą znam i której nie znam … ale bardzo miły”
„Książka zasługuje na uwagę. Piękny język… ciekawe postrzeganie rzeczywistości. Autor jest  bardzo wrażliwym obserwatorem”
„Piękna proza poetycka potrzebna współczesnemu czytelnikowi. Przypomina mi Ivo Andric’a – laureata Nagrody Nobla”
„Niespieszna podróż przez Warszawę. Kontemplacja rzeczywistości, autor zatrzymuje się przy każdym miejscu i analizuje otoczenie. Opowiadanie wciąga czytelnika, napisane pięknym językiem”
„Książka napisana pięknym, poetyckim językiem. Zwraca uwagę opisami i trafnymi skojarzeniami. Dobrze jednak, że nie jest zbyt długa bo mogłaby stać się nudna”