You are currently viewing Odjazdowy Bibliotekarz w Skarżysku Kamiennej – relacja z rajdu

Odjazdowy Bibliotekarz w Skarżysku Kamiennej – relacja z rajdu

• Post category:Wydarzenia

W sobotę 14 czerwca 2014 r. pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Towarowej, zorganizowali po raz drugi rajd rowerowy – „ Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to akcja ogólnopolska, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, przyjemnie i aktywnie spędzają czas. W 2013 r. wzięło w niej udział ponad 200 miejscowości. Akcja z roku na rok zwiększa swój zasięg.

Rajd wystartował o godz. 14.00 sprzed Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Towarowej. Trasa rajdu liczyła 15 kilometrów. Uczestnicy ubrani w pomarańczowe koszulki przejechali kolumną rowerów ul. Towarową, ul. 11-go listopada, ul. Ekonomii, ul. Legionów, następnie ul. Sportową do ścieżki rowerowej przy zalewie Rejów, dalej do Muzeum Orła Białego.

Uczestnicy zwiedzili jedną z najważniejszych atrakcji naszego miasta Muzeum Orła Białego. Jest to drugie co do wielkości miejsce w kraju, po Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zgromadzono tak dużo różnorodnego sprzętu bojowego. Muzeum posiada jedną z największych w kraju kolekcji ciężkiego sprzętu bojowego, zarówno z okresu II wojny światowej, jak i powojennego wyposażenia wojskowego.

Uczestnicy podziwiali także piękne jezioro rejowskie, a spore wrażenie wywołały pozostałości wielkiego pieca z przełomu XVIII i XIX w. Po dotarciu do mety rajdu  odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. Imprezie towarzyszył bookcrossing (bezpłatna wymiana książek). Organizatorzy zachęcając do uwalniania książek,  promowali bibliotekę i czytelnictwo. Propagowali także rower jako środek lokomocji. Warto podkreślić, że celem rajdu było także kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotekarza.

Po odpoczynku, około godz. 18.00 grupa wróciła tą samą trasą do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej gdzie podziękowano uczestnikom za miło spędzony czas i zaproszono na przyszłoroczny rajd.