Sesja popularnonaukowa „W stronę badań regionalnych”

4 listopada 2011 r w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się seminarium naukowe pt. ” W stronę badań regionalnych”. Organizatorem imprezy było Polskie Towarzystwo Historyczne O / Skarżysko-Kamienna oraz Stowarzyszenie PraOsada Rydno. Biblioteka miała przyjemność pełnić rolę gospodarza spotkania. Organizatorzy podzielili spotkanie na 3 części:

I.
Dyskusja panelowa na temat „Ziemia skarżyska czy region skarżyski?” (prof. Wojciech Iwańczak, prof. Grzegorz Miernik, dr hab. Beata Wojciechowska, dr Piotr Kardyś, dr Tadeusz Wojewoda, mgr Krzysztof Zemeła). Panel poprowadził dziennikarz Echa Dnia – Mateusz Bolechowski.

II. Wykłady:
Marcin Medyński: „Skarżysko na starej pocztówce”
Katarzyna Jedynak: „Więźniowie obozu w Bliżynie 1941-1944”

III. Dyskusja podsumowująca – moderator: prof. Wojciech Iwańczak

Spotkanie było również okazją do promocji Rocznika 2/2011 Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Skarżysku-Kamiennej.

Na spotkaniu obecni byli: Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej – Pan Roman Wojcieszek, Zastępca Prezydenta – Pan Stanisław Grzesiak, Sekretarz Miasta – Pan Jan Janiec, Wicestarosta Powiatu Skarżyskiego – Pan Waldemar Mazur, Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego – Pan Zenon Nowakowski. Licznie przybyli czytelnicy biblioteki, interesujący się historią swojego miasta oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy bibliotece.